Malzemeler

2 su bardağı tohumları çıkartılmış zambak
2 yemek kaşığı toz şeker
4 su bardağı şeker
3 su bardağı su
Yarım limonun suyuHazırlanış
Zambak reçeli: Kolayca uygulanabilen reçel tarifleri arasında üst sıralarda. Zambakların ortalarındaki yeşil kök kısımlarını çıkarın. Yaprakları ikiye bölerek küçültün. Sarı tohumlu kısımları ve yaprakları ezmeden sudan geçirip derin bir kaba alın. Üzerlerine 2 yemek kaşığı toz şeker serpin. Üzerini örterek iki gün bekletin
Şeker ve 2 su bardağı suyu tencerede 10 dakika kadar kaynatıp kalan 1 bardak suyu da ilave edin. Şerbet kıvamına gelinceye kadar kaynatın. Şekerde beklettiğiniz zambakları ve yarım limonun suyunu ilave edip reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatın. Ocaktan alıp sıcakken kavanozlara aktarın. Ağzını sıkıca kapatıp soğuyuncaya kadar ters çevirerek bekletin. Servise hazır hale getirin.
ZAMBAK
Zambakgiller familyasından olan, genellikle soğan ile üreyen mevsimlik bir bitkidir. 110 civarında çeşidi vardır. Genellikle bahçe ve süs bitkisi olarak tercih edilen zambağın bazı soğanlı türleri yiyecek olarak tüketilebilir. Zambak bitkisinin çiçekleri kimi ülkelerde mutfaklarda besin maddesi olarak kullanılabildiği gibi en çok tercih edileni zambak yapraklarından yapılan reçellerdir. Gurme marketlerde, zaman zaman aktarlarda ve kimi zamanda semt veya yöresel pazarlarda bulunur.

Zambak reçeli artık hazır, afiyet olsun.

İlginizi Çekebilir