Malzemeler
Hamuru için
200 gr. un
2 adet yumurta
1 paket vanilya
100 gr margarin (oda sıcaklığında yumuşamış)
Yarım su bardağı ananas suyu

Üzerinin harcı için;
500 gr. tuzsuz lor peyniri
5 adet yumurta sarısı
1 su bardağı ananas suyu
1 çay kaşığı tarçın
3-4 dilim Ananas (tavla zarı formunda küp küp doğranacak)Hazırlanış
Hamur için derin bir yoğurma kabının içine un ve vanilyayı koyup, karıştıralım. Üzerine yumurtaları kırıp, ananas suyu ve oda sıcaklığında yumuşamış margarin ekleyip, yoğurmaya başlayalım. Tart hamuru iyice toparlanıp, kulak memesinden az biraz sert kıvama geldiğinde artık yoğurma işlemini bırakalım ve hamuru bir kenarda 30 dakika kadar dinlenmeye alalım.
Bu arada tartımızın üzerinin harcı için derin bir kasenin içinde; lor peyniri, ananas suyu, tarçın ve küp doğranmış ananasları karıştıralım.
Öte yandan başka bir tasın içinde iyice çırptığımız yumurta sarılarını da bu lor peynirli harcımızın içine aktaralım.
Öte yandan 25-30 cm çapındaki klasik tart kalıbımızın (kenarları tırtıklı) içine ve kenarlarını yumuşak bir margarinle yağlayalım. Hatta içine 1 tatlı kaşığı unu serpiştirirseniz, pişen tartınız çok kolayca yerinden çıkacaktır. Bir kenarda dinlenen ve iyice özleşen hamurumuzu, çok hafif unlu tezgahın üzerine alalım. Bir merdane ya da oklava yardımıyla tart kalıbının büyüklüğüne getirelim. Sonra da hamurumuzu tezgahın üzerinden kaldırıp, yağlanmış tart kalıbının içine bastırarak yerleştirelim. Ayrıca hamurun uçlarını da kalıbın kenarlarına doğru 2 parmak kadar yükseltelim. Artık hazırladığımız lor peynirli ananaslı harcımızı bu tart hamurunun havuz gibi açılan ortasına dolduralım. Bir tarafta da fırınımızı 10 dakika önceden 175 dereceye ayarlayıp, tartımızı orta gözdeki ızgaranın üzerine oturtalım. Yaklaşık 30-35 dakika sonra pişen tartı fırından çıkarıp, soğumasını bekleyelim. Buzdolabında da 2-3 saat kadar dinlendirip, sonra dilimleyelim ve ikram edelim.

İlginizi Çekebilir