Hazırlanış
KOLAY LİMONLU RULO PASTA
200 gram (4/5 su bardağı) tozşeker
6 yumurta
95 gram (3/4 su bardağı) un
Margarin ya da tereyağı
1 dl. (1/5 su bardağı) limon suyu
1 dl. (1/5 su bardağı) portakal suyu
1 limon
Benmari usulü (içi sıcak su dolu başka bir kabın içine oturtarak) bir kapta, 2 yumurtayı 100 gram (2/5 su bardağı) tozşekerle birlikte çırpın. Sonra 20 gram (3 çorbakaşığı) unu, portakal ve limon sularını ekleyin. Katılaşana kadar karıştırmayı sürdürün, ancak kaynatmamaya dikkat edin. Krema bal kıvamına gelince, bir kaba boşaltın. İçine ince kıyılmış limon kabuğunu katıp soğumaya bırakın.
4 yumurta sarısını kalan tozşekerle köpüklü bir karışım halini alıncaya kadar çırpın. Kalan unu, sonra da katı bir köpük halini alana kadar çırpılmış yumurta aklarını katın. Fırın tepsisini yağlı kağıtla kapladıktan sonra ceviz büyüklüğündeki margarin ya da tereyağıyla yağlayın. Karışımı boşaltıp bir spatülayla düzeltin. Hamuru, önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 10-12 dakika kadar pişirin.
Hamuru nemli bir bezin üstüne alın ve kendi çevresinde döndürerek rulo şeklini verdikten sonra buzdolabına koyun. Bir süre sonra çıkartıp ruloyu açın, hazırladığınız karışımı spatülayla sürün. Yeniden hamuru rulo yapıp servis anına kadar buzdolabında bekletin. İstediğiniz gibi süsledikten sonra servis yapın.
İlginizi Çekebilir