Hazırlanış
KİLİS KEBABİ
İçindekiler:
1 kg Banvit Kırmızı Dana Kıyma
1 adet orta boy patlican
5 çorba kaşiği tereyaği
150 gr arpacik soğan (soyulmuş, bütün birakilmiş)
3 adet yeşil sivribiber (ince kiyilmiş)
8 adet orta boy domates (kabuklari soyulmuş, çekirdekleri temizlenmiş, küçük küp doğranmiş)
800 ml su (kaynar)
3 çorba kaşiği nar ekşisi
1 çorba kaşiği biberiye
Tuz, tane karabiber (arzu edilen miktarda, dövülmüş)
Tarif:
• Patlicanlari alacali soyup, boyuna 4`e kesin. Her birini 3`er cm uzunluğunda tekrar kesin. Üzerlerine tuz serpip, 10-15 dak. dinlendirin. Bol suyla yikayip, kurulayin.
• Kiymaya tuz ekleyip, iyice yoğurun. Patlican lokmalari büyüklüğünde parçalar koparip, köfteler yapin. ?işlere patlican, köfte, patlican sirasiyla dizin. Mangalda veya önceden isitilmiş 220°C firinin izgara konumunda, köftelerin rengi değişip, patlicanlar hafif sararincaya kadar, yaklaşik 4-5 dak. pişirin.
• İki çorba kaşiği tereyağini isitip, soğanlari ekleyin. Kariştirarak, hafif sararincaya kadar soteleyin. Köfte ve patlicanlari şişten çikararak soğanlara ilave edin ve tavayi hafif hafif sallayarak 2-3 dak. pişirin.
• Kalan yaği ayri bir tavada isitip, biberleri ekleyin. Kariştirarak, hafif yumuşayincaya kadar, yaklaşik 2-3 dak. soteleyin. Domatesleri ilave edip, tavayi hafifçe sallayarak 1-2 dak. pişirin.
• Suyu ekleyip, hizli ateşte kaynama noktasina kadar isitin. Ateşi kisip, 3-4 dak. pişirin. Soğan, köfte ve patlicanlari katin. Bir kez kariştirin ve kisik ateşte yaklaşik 20-25 dak. pişirin. Tuz, karabiber serpip, nar ekşisini gezdirin. Bir kez daha kariştirip, ateşten alin.
• Biberiye serperek servis yapin.
İlginizi Çekebilir