Hazırlanış
EKMEK ÜSTÜNDE IZGARA KEÇİ PEYNİRİ
4 iri diş sarımsak (soyulmamış)
1 küçük tatlı kırmızıbiber
1 çorba kaşığı natürel zeytinyağı
4 ince kepek ekmeği dilimi
2 tatlı kaşığı taneli hardal
100 g keçi peyniri (4 dilime ayrılmış)
4 tatlı kaşığı taze çekilmiş Parmesan (ya da kaşar) peyniri rendesi
1 olgun domates (dilimlenmiş)
4 yeşil salata yaprağı (yıkanıp, kurulanmış)
8 taze frenk fesleğeni dalı (isteğe bağlı)
Önce fırınınızın ızgarasını ısıtın. Sıcağa dayanıklı küçük bir tabağa zeytinyağı, sarmısak ve tatlı kırmızıbiberi koyup, tabağı fırın ızgarasının altına vererek biber ve sarmısak iyice yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 15 dakika) pişirin. Tabağı fırından alıp, bir kenarda sarmısak ve biberi elle tutulabilecek kadar soğumaya bırakın.
Her kepek ekmeği dilimini peynir diliminden biraz daha büyük kare (ya da peynir diliminin biçimine göre yuvarlak) kesip, fırın ızgarasının altında her iki yüzlerini hafifçe kızartın. Sonra fırından alıp, üstlerine hardal tanelerini serpin ve her dilimin üstüne bir dilim keçi peyniri koyun. Keçi peyniri dilimlerinin üstlerine de Parmesan (ya da kaşar) peynirini serpip, peynirli ekmek dilimlerini fırın ızgarasının altına yerleştirerek, peynirtabakası altın sarısı bir renk alıncaya kadar (yaklaşık 5 dakika) ızgara edin.
Sarmısak ve kırmızıbiberin kabuğunu soyun. Biberi 4 eşit parçaya böldükten sonra, damarlarını ve tohumlarını çıkarıp atın. Peynirli ekmek dilimlerini fırından alıp, dört küçük tabağa yerleştirerek, çevrelerini dörde bölünmüş kırmızıbiber parçaları, fırında pişmiş sarmısak dişleri, domates dilimleri, yeşil salata yaprakları ve frenk fesleğeni (isteğe bağlı) yapraklarıyla süsleyerek sıcak sıcak servis yapın.
ML® Peynir - Ekmek için tıklayın
İlginizi Çekebilir