Hazırlanış
Tavuk Kıyması (200 gr),
Yufka (3 adet),
Soğan (1 adet, ufak),
Havuç 1 adet),
Kabak (1 adet),
Pırasa (1 adet),
Yumurta (1 adet, beyazı),
Maydanoz (1 tutam),
Kuru nane (1 tatlı kaşığı),
Karabiber (1 tatlı kaşığı),
Tereyağı (1 çorba kaşığı),
Pul biber (1 tatlı kaşığı),
Tuz(1 tatlı kaşığı),
Kızartmak için: Sıvıyağ (1 su bardağı),
MALZEMELER
1 200 gram hazır kıyılmış tavuk kıyması ya da bula­mazsanız tavuk göğsünü kıyma makinasında kı­yın. Tavaya 1Çorba kaşığı tereyağı koyun ve kızdı­rın. 1 adet soğanı ince dilimler halinde doğrayın ve tavada pembeleşinceye kadar kavurun.
2 1 adet havucu rendeleyin. 1 adet kabağı, kabukla­rını soymadan, kabağın çekirdeklerine ulaşana ka­dar rendeleyin. 1 adet pırasayı ince dilimler şeklinde doğrayın. Önce pırasaları tavaya atın ve 2 dakika ka­vurun. Ardından rendelediğiniz havucu atın ve karış­tırın. Tavuk kıymasını tavaya koyun. Yaklaşık 7-8 da­kika tavuklar pişinceye kadar kavurun. Üzerine ren­delediğiniz kabakları ekleyin ve iyice karıştırın. Bir tutam maydanozu ince ince doğrayın ve ekleyerek karıştırın. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı nane, 1 tatlı kaşığı pul, dilerseniz 1 çay kaşığı kara ber serpin ve 1-2 dakika daha karıştırdıktan soı tavanın altını kapatıp soğumaya bırakın.
3 Bu sırada 3 adet yufkayı alın ve yayarak üst ü koyun. Yufkayı önce enine üç parçaya bölı Sonra dikey şekilde kesin. Bir kaseye yumurtayı rın ve sarısını ayırın. Kestiğiniz yufkaların içine I zırladığınız malzemeyi koyun ve küçük muska şeklinde sarın. Sardığınız yufkaların kenarlaı yumurta beyazı ile yapıştırın
4 Tavaya 1 su bardağı sıvıyağ koyun ve kızdır Yağ iyice kızınca sardığınız börekleri kızart Kızarttığınız börekleri peçete serdiğiniz bir taba alarak, yağlarını emdirin ve servise hazır hale gelir.
Hazırlama süresi: 10 dakika Pişirme ısı ve süresi:
İç malzemesi: Ocakta orta ateşte yaklaşık 15 dakika 5-6 kişilik
Kızartması: Ocakta orta ateşte yağda 5-6 dakika
İlginizi Çekebilir